Meyve Çekirdeği


Bugün arkadaşımdan gelen bir maili sizinlede paylaşmak istedim.
Tema Vakfından duyrulmuştur...

Yer yüzünün aldığı yağmur oranı 10 yıllık aralıklrla artarç Bu sene dünyanın periyodik olarak en çok yağmur alan yıllarından biri olacak, bu nedenle yediğiniz kayısı,şeftali,kiraz,vişne,karpuz,kavun,erik vb. meyvelerin çekirdeklerini lütfen çöpe atmayın, hele çöp poşetlerine asl hapsetmeyin. Mümkünse herhangi bir yerde toprağın 10 cm altına gömün. Üzerine bir brdak su dökün.
Gömme imkanınız yoksa bir poşette bu çekirdekleri biriktirip yanınıza alın ( ya da arabanıza koyun ) arsa,tarla,toprak,yol kenarı,yamç gibi toprğı gördüğünüz alanlara bu çekirdekleri savurun,korkmayın bu çevre kirliliği değildir aksine çevre için yeni hayattır. Doğa hemen o yeni çekirdekleri kucaklar ve besler.
Yapacağınız en kötü hareket çekirdekleri poşetlere hapsetmektir. Bunu yapmayın ve yaptırmayın.
Yapılan çalışmalarda doğaya başıboş atılan ya da dikilen bu çekirdeklerin en az yarısının yeşerip ağaç veya bitki olduğu kanıtlanmış.
En büyük israflardan birisi meyve çekirdeklerinin çöpe atılması, ülkemiz adına küçümsenemeyecek büyük bir servet.
Daha yeşil bir ülke için, daha temiz hava için, toprak kaymasını önlemek ve yeni nesilllerimize yeşil bir dünya bırakmak için hep birlikte elimizden geldiğince meyve çekirdeği gömelim, savuralım, fırlatalım...

Yorumlar

Popüler Yayınlar