türk kahvesii..

özellikle akşam yemeklerinden sonra yada sabahları  güzel bir uykunun ve kahvaltının ardıında nede güzel gider türk kahvesii...

hakkında çoğu seyi yanlış bilsekte hiç aldırmaz içeriz büyük keyfimizlee..:)

selülit yaparmış türk kahvesii ; yanlış hatta aksine cilde iyi geliyormuşş, antioksidan içerdiği için kansere yol açan hücreleri  öldürüyormuş,
Baş ağrısı ilaçlarında bulunan bazı maddeleri içeren kahve, ağrı kesicilerle kıyaslandığında, yüzde 40 oranında baş ağrısında daha etkili oluyormuş,Düzenli kahve içenlerin siroz gibi karaciğer rahatsızlıklarından daha az şikayet ettiği görülüyormuş ve safra taşınada iyi geldiğini biliyorum..

safranboluya yolunuz düşerse 'değirmen kafe' de türk kahvesi içmenizi tavsiye ederim. hikayesini dinleyerek özellkle. ben orda öğrendim kahvenin nasıl servis edileceğini..  yanında getirilen su kahveden önce içilmek içinmiş ağzımızdaki tatları atıp kahvenin tadını daha iyi alabilmek ve telvelerin bogazımıza yapışmaması için.. ve yanında nar suyu getirilirmiş ki kahveden sonra agzımızı tadlandırsın diye..çoğu kafelerde lokum ,çikolata,kurabiye getirirler ama geleneği buymuş..:)

keyifi bol kahveli günler diliyorumm ..:))

Yorumlar

 1. Her sabah anacığımla karşılıklı içeriz kahvelerimizi...

  (yorumlardaki kelime doğrulamayı kalırsan diyorum, blog yoğunluğundan kayıt hatası verebiliyor)

  YanıtlaSil
 2. Afiyet bal şeker olsun ...
  Kelime doğrulamayı kaldırmaya çalışacağım. Daha önce hiç dikket etmemiştim, teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
 3. Safranbloyua gittiğim halde hiç değirmen kafe diye bir yer dikkatimi çekmedi. Tüh yahu merak ettim şimdi ^^

  YanıtlaSil
 4. Sevgili mis gibi ... Bu yazıyı ''G'' cim yazmıştı yorumu ondan alalım neredeymiş benim de pek bilgim yok ..
  Buarada hoş geldiniz sefalar getirdiniz blogumuza :)

  YanıtlaSil
 5. hemmen yazayım nerde olduğunu belki tekrar gider ve uğramak istersiniz... safranbolu merkezde bağlar sarayı yukarısında.. biraz klasik olacak ama orda kime sorarsanız gösterir :)

  bahçesinde büyük bir değirmen göreceksiniz.o değirmen suyunun sesi ve harika yeşillikler icerisinde bir yer tekrardan tavsiye ederim.. türk kahveside içmeyi unutmayın :))

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar